10. urodziny FPPL


Przypominamy, że już w najbliższy poniedziałek 6 lipca o godzinie 18:30 zapraszamy na wieczór wystąpień wokół X Seminarium Lacana o Lęku i jego związkach z pragnieniem.

Można dołączyć do nas na żywo w Klubojadalni Młodsza Siostra: https://www.facebook.com/pg/mlodszasiostra89/about/?ref=page_internal

Wydarzenie będzie również transmitowane przez Zoom: https://www.facebook.com/events/1184632731882006/

UWAGA, to zarazem ostatnia szansa, aby się z nami spotkać… przed wakacjami 🙂 Zapraszamy!

Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1184632731882006/

 

UWAGA! W związku z oberwaniem chmury i zalaniem lokalu Młodsza Siostra, nasze dzisiejsze wydarzenie prezentacji kartelu zostaje w ostatniej chwili przełożone na za tydzień, 6 lipca. Więcej szczegółów już wkrótce. Przykro nam, siła – dosłownie – wyższa! Dziękujemy za Państwa zainteresowanie i bądźcie koniecznie z nami za tydzień. Zapraszamy już jutro wykład Colette Soler (w zupełnie bezpiecznej formie online).

Z wielką radością zapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach i wspólnego świętowania 10. lecia istnienia Forum Polskiego Pola Lacanowskiego. Dwa wydarzenia to:

  • wieczór prezentacji na temat lęku, pragnienia i lacanowskiej koncepcji obiektu małe (a) połączony z poczęstunkiem, transmitowany w Zoom
  • wykład gościnny Colette Soler o polityce psychoanalizy w dzisiejszym świecie, transmitowany w Zoom

Taki dwutakt nie jest przypadkowy!


PREZENTACJA KARTELU 06.07.2020 godz. 18:30

Pierwsze z wydarzeń w poniedziałek 29 czerwca to prezentacja kartelu*. Jego uczestnicy to zarówno członkowie-założyciele Forum, osoby, które dołączyły do Forum niedawno, jak i osoby nie będące członkami FPPL.

Oto słowa zapowiedzi od prelegentów:

Zapraszamy na prezentację pracy członków i członkini kartelu lacanowskiego, w składzie:
Erwin Dolaciński, Kacper Latecki, Marcin Klaus, Marcin Koziej (+1), Marcin Piotrowski, Oktawia Winiarska, który od sierpnia 2019 roku studiuje Seminarium X „Lęk” Jacques’a Lacana.

Lacan w Seminarium X odwołuje się do tekstów Freuda: Niesamowitego oraz Zahamowania, symptomu i lęku, które potraktowaliśmy jako preludium do pracy nad „Lękiem”, będącym filarem wiedzy psychoanalityków lacanowskich na całym świecie oraz doświadczenia wokół którego się ona organizuje.

Nieświadome jest ustrukturyzowane jak mowa.
Lacan poprzez ponowne odczytanie dzieł Freuda, dysponując odkryciami strukturalistów, podkreśla wagę jego odkrycia – istotę psychoanalizy jako takiej, która została zatracona przez postfreudystów, a którą jest… mówienie właśnie. Postuluje powrót do metody redukcji symbolicznej dyskursu podmiotu do najmniejszych elementów znaczących, która pozwalając podmiotowi mówić bezpośrednio do Innego, umożliwia lokalizację, tego, co znajduje się w sercu doświadczenia neurotyka – owego „nie chcę nic o tym wiedzieć”.

Dlaczego lęk jest jedynym afektem, który nie zwodzi?
Lacan podkreślając korelację zjawiska lęku, obiektu a oraz Innego, pokazuje funkcję obiektu w praktyce psychoanalitycznej, gdzie stawką nie są efekty terapeutyczne, pojawiające się niejako przy okazji, lecz pragnienie podmiotu. Podmiotu podzielonego, którego wyłonienie wiąże się z pewną nieodwracalną stratą. Nieprzypadkowo Seminarium X jest uważane za punkt zwrotny w nauczaniu Lacana – to właśnie tutaj przedstawia swoje opracowanie słynnego obiektu a.

* Czym jest kartel? To kilkuosobowa grupa pracy nad psychoanalitycznymi tekstami, i przede wszystkim przestrzeń zadawania pytań. Lacanowska koncepcja kartelu stawia zarówno na własny, aktywny wkład każdego jak i wymianę z innymi. W ten sposób ożywia więzi pracy i łączy wiedzę na poziomie teoretycznym z wiedzą nieświadomą, której każdy jest podmiotem w praktycznym doświadczeniu analizy. Założenie jest następujące: potrzeba odwagi, żeby podzielić się tym, czego się nie rozumie z innymi. A gdy stworzyć na nią miejsce, to właśnie daje szansę nauczenia się czegoś nowego. O sobie, i o samej psychoanalizie.

Prezentacja kartelu odbędzie się 29 czerwca 2020 (poniedziałek), o godzinie 18:30.

W połączeniu z poczęstunkiem, będzie to pierwsze wydarzenie FPPL organizowane „na żywo” po obostrzeniach związanych z COVID-19. Odbędzie się ono z zachowaniem wymaganych środków ostrożności w lokalu Młodsza Siostra przy ul. Dobrej 14/16 w Warszawie.

Ze względu na trwające ograniczenia prosimy o zgłaszanie chęci udziału na adres: zarzad@fppl.pl

Dodatkowo wystąpienia będą też transmitowane w Zoom: https://zoom.us/j/99417029866


WYKŁAD COLETTE SOLER 30.06.2020 godz. 18:30

Drugie wydarzenie we wtorek, 30 czerwca, to gościnny wykład specjalny Colette Soler. inicjatorki i jednej z założycielek międzynarodowej federacji Forów Pola Lacanowskiego. Jej wystąpienie dla naszego Forum pt.: „Polityka psychoanalizy” będzie transmitowane na żywo przez platformę Zoom. Oto jak zapowiada jego tematykę:

Polityka psychoanalizy
Odnośnie tej kwestii mamy wiele wskazówek Lacana, na których próbujemy się opierać. W tym rejestrze możliwa jest pewna jednomyślność w ramach IF-EPFCL. Moje pytanie dotyczy raczej zmian, jakie zachodzą od ostatniego półwiecza w otaczającej nas rzeczywistości. Zmian, których Lacan nie mógł oczywiście doświadczyć i tego jakich nowych obowiązków mogą one ewentualnie dostarczyć psychoanalitykowi. Poczynając od tego, że psychoanalityk ma, jak to określił Lacan, „wiedzieć, dokąd prowadzi go jego epoka”.

Colette Soler praktykuje psychoanalizę w Paryżu, jest doktorem psychologii i filozofii. Jej spotkanie z Lacanem i jego nauczaniem sprawiło, że poświęciła swoje życie psychoanalizie. Była członkinią obu założonych przez Lacana szkół: pierwszej Paryskiej Szkoły Freudowskiej (ÉFP) i drugiej Szkoły Sprawy Freudowskiej (ÉCF), której była współzałożycielką. W 1998 r. zainspirowała powstanie i stała się jednym z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Forów Pola Lacanowskiego (IF-EPFCL) ze Szkołą Psychoanalizy w Paryżu (EPFCL). Colette Soler miała swój znaczący wkład we wspieraniu powstawania Forum Polskiego Pola Lacanowskiego, i kształtowaniu ważnych momentów zwrotnych w jego historii.

Colette Soler wygłosi wykład 30 czerwca 2020 (wtorek) o godzinie 18:30.

Zapraszamy do dołączania do spotkania już od 18:15, co pozwoli rozpocząć wykład o planowanej porze. Spotkanie i wystąpienie Colette Soler będą tłumaczone symultanicznie z francuskiego na polski. Po wykładzie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji.

Link do wykładu w Zoom: https://zoom.us/j/99417029866


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Sara Rodowicz-Ślusarczyk
Marcin Klaus
Erwin Dolaciński
zarząd FPPL 2020-2022


Dołącz do wydarzenia 10. urodziny FPPL na fb