a0„Ambasadorowie spojrzenia, albo co się dzieje między okiem a obiektem”

19 września 2016 godz. 20:30

Forum Polskie Pola Lacanowskiego oraz MiTo art.café.books zapraszają na odczyt Joanny Szymańskiej „Ambasadorowie spojrzenia, albo co się dzieje między okiem a obiektem” w ramach cyklu pt. „Czym jest psychoanaliza?”,  w MiTo art.café.books, przy ul. Waryńskiego 28 o godzinie 20.30. Prelegentka tak zapowiada tematykę swojego wystąpienia:

Jacques Lacan zobaczył w spojrzeniu obiekt na tyle szczególny, że poszerzył freudowską grupę obiektów popędowych właśnie o spojrzenie, wyróżniając popęd skopiczny. Kwestii spojrzenia poświęcona jest między innymi druga część XI seminarium Lacana, pt. „Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy”, zatytułowana „Spojrzenie jako obiekt małe a”. Namysł Lacana nad zmysłem wzroku i popędem spojrzenia z pewnością rzuca nowe światło na naszą kulturę, rozkoszującą się patrzeniem i pławiącą w obrazach, mimo, że ostrze tego namysłu dotyka przede wszystkim jednostkowej, podmiotowej relacji ze spojrzeniem.

Przyjąwszy za punkt odniesienia obraz  Hansa Holbeina „Ambasadorowie”, na który zwrócił uwagę Lacan w swoim wykładzie, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest spojrzenie i w jaki sposób jest ono dla podmiotu obiektem w ogóle, a obiektem pragnienia w szczególności.

Joanna Szymańska praktykuje psychoanalizę lacanowską w Warszawie; jest członkiem założycielem FPPL.
miejsce:  MiTo art.café.books, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika)
czas: 19 września 2016, godzina 20:30