Forum Polskie Pola Lacanowskiego zaprasza do udziału w spotkaniach z Colette Soler, psychoanalityczką Międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Pola Lacanowskiego, EPFCL. Spotkania odbędą się w dniach 27-28 września 2014 r. w Warszawie. Stanowią one kontynuację nauczania prowadzonego przez psychoanalityków EPFCL dla Forum Polskiego oraz serii wykładów skierowanych do polskiej publiczności.

Colette Soler jest jedną z najważniejszych współczesnych psychoanalityczek. Praktykuje psychoanalizę i naucza w Paryżu. Posiada tytuł wykładowcy akademickiego na wydziale filozofii oraz doktora psychologii. Jej spotkanie z nauczaniem i osobą Jacquesa Lacana sprawiło, że poświęciła swoje życie psychoanalizie. Była członkinią obu założonych przez Lacana szkół – École freudienne de Paris, zaś po jej rozwiązaniu École de la Cause freudienne. Inicjatorka i założycielka Międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Pola Lacanowskiego, EPFCL. Naucza także psychoanalizy w wielu krajach poza Francją (Hiszpania, Włochy, Grecja, Izrael, Brazylia, Argentyna i inne).

W programie spotkań z Colette Soler przewidujemy dwa wykłady otwarte i cztery seminaria. Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone konsekutywnie z języka francuskiego.

 

SOBOTA 27.09.2014
Godz. 14:15
Seminarium poświęcone interpretacji tekstu „Warianty typowego leczenia” Jacques’a Lacana. Colette Soler poprowadzi czytanie kolejnego fragmentu tekstu J. Lacana w ramach programu nauczania prowadzonego w tym roku dla Forum Polskiego. Będzie to piąta część artykułu „Warianty typowego leczenia” (ze zbioru „Écrits”) na temat wiedzy i ignorowania wiedzy przez psychoanalityka. Komentarz dotyczy stron 350-355 (drugi akapit) wydania francuskiego (Paryż 1966).

Miejsce: Studio N16
Warszawa, ul. Noakowskiego 16
Wstęp: 50 zł (studenci i członkowie FPPL: 30 zł)

Godz. 17:00
Wykład otwarty
„Sprawy miłosne”

Instytut Francuski, Warszawa, ul. Widok 12.
Wstęp wolny.


Godz. 20:00
Pytania kartelu dotyczące Seminarium V pt. Formacje nieświadomego”. Komentarz Colette Soler do pytań członków kartelu.

Miejsce: MiTo art.café.books
Warszawa, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika)
Wstęp: 50 zł (studenci i członkowie FPPL: 30 zł)


 

NIEDZIELA 28.09.2014
Godz. 9:30
Seminarium kliniczne – cz. 1
Colette Soler poprowadzi dyskusję nad przypadkiem klinicznym.
Prezentująca: Anna Wojakowska-Skiba.

Seminarium wyłącznie dla osób z doświadczeniem klinicznym po wcześniejszym zgłoszeniu i akceptacji uczestnictwa przez prezentującą: anna.wojakowskaskiba@gmail.com
Miejsce: MiTo art.café.books
Warszawa, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika)
Wstęp: 50 zł (członkowie FPPL: 30 zł)

Godz. 10:30
Seminarium kliniczne – cz. 2
Colette Soler udzieli komentarza na temat prezentacji przypadku z literatury na podstawie tekstu Marie Cardinal „To trzeba to wyrazić” (Warszawa 1995) (wyd. oryg. „Les Mots pour le dire”, Paryż 1975). Prezentująca: Joanna Szymańska.
Seminarium otwarte dla publiczności.
Miejsce: MiTo art.café.books
Warszawa, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika)
Wstęp: 50 zł (członkowie FPPL: 30 zł)

Godz. 12:00
Wykład otwarty
Ciała współczesnych „proletariuszy”

Miejsce: MiTo art.café.books
Warszawa, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika)
Wstęp wolny!

BODY

Drugi wykład otwarty Colette Soler dotyczyć będzie więzi społecznych. „Mówiąc o kapitalizmie, Lacan stwierdził, że każda jednostka jest proletariuszem, to znaczy, że „nie dysponuje niczym, by stworzyć więź społeczną”. Tym samym termin „proletariusz” nie jest przezeń rozumiany jak u Marksa w znaczeniu klasy społecznej, lecz został uogólniony i powiązany ze stanem obecnego dyskursu. W jaki sposób psychoanaliza doszła do takiej konkluzji?” – Colette Soler

Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone konsekutywnie z języka francuskiego.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

 

PARTNERZY:
IFMITOPWN