Niemal wiek po ukazaniu się tekstu Freuda „Kultura jako źródło cierpień”  można postawić pytanie: co składa się na charakter współczesnych chorób – zarówno choroby politycznej, jak i religijnej, czy estetycznej? Jako że zawsze chodzi o chorobę pragnienia, należy wraz z Lacanem  zbadać jaką etykę proponuje psychoanaliza wobec jouissance czasów współczesnych.

Jacques Adam

Forum Polskie Pola Lacanowskiego zaprasza do udziału w spotkaniach z Jacquesem Adamem, który jest psychoanalitykiem międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Pola Lacanowskiego. Spotkania odbędą się w dniach 27-28 października 2012 r. w Warszawie.

JACQUES ADAM praktykuje w Paryżu, przeszedł formację psychanalityczną u Jacquesa Lacana. Jest członkiem-założycielem ww. Szkoły Psychoanalizy (l’Ecole de Psychanalyse des Forums du Champ lacanien, EPFCL), naucza teorii i praktyki w Kolegiach Klinicznych Psychoanalizy w Paryżu i w Rzymie. W programie spotkań przewidujemy wykład i trzy seminaria.

Wykład otwarty pt.
„Psychoanaliza a choroby współczesności”
„La psychanalyse et les malaises du temps contemporain”
Sobota: 27.10. godz. 17.00 – 19.00
Instytut Francuski, ul. Widok 12. Wstęp wolny.
Jacques Adam zapowiadając treści, jakie poruszy w czasie wykładu, zauważył, że niemal wiek po ukazaniu się tekstu Freuda „Kultura jako źródło cierpień” można postawić pytanie co składa się na charakter współczesnych chorób – zarówno choroby politycznej, jak i religijnej, czy estetycznej? Jako że zawsze chodzi o chorobę pragnienia, należy wraz z Lacanem zbadać jaką etykę proponuje psychoanaliza wobec jouissance czasów współczesnych. Wykład będzie także dobrą okazją do postawienia Jacquesowi Adamowi pytań  o znaczenie trudnych i wieloznacznych lacanowskich terminów, takich jak m. in. pragnienie, czy jouissance.  Zachęcamy do zapoznania się przed wykładem z esejem Freuda „Kultura jako źródło cierpień” z 1930 roku (w zbiorze S. Freud: „Pisma społeczne”, Wydawnictwo KR, 1998, str. 163-227). Już samo użycie słowa „cierpienie” w polskim tłumaczeniu tytułu eseju jest przyczynkiem do dyskusji.  W języku niemieckim tytuł ten brzmi: „Das Unbehagen in der Kultur”, gdzie „Unbehagen” znaczy niemiłe odczucie, czy też – jakbyśmy powiedzieli dzisiaj – „dyskomfort”. Odpowiada temu słowo „malaise” użyte we francuskim tłumaczeniu. Z kolei niemieckie słowo „Kultur” oznacza zarówno kulturę, jak i oświatę, a treść eseju przywodzi na myśl kulturę bardziej jako cywilizację niż sztukę. Wobec tych dylematów, w naszym przekładzie zaproponowaliśmy odwołanie się do „współczesności” oraz „choroby”.
1. Seminarium nt. pragnienia w ujęciu J. Lacana:
Sobota 27.10. godz. 10.00 – 12.30
FISE, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5, II p.
Koszt uczestnictwa 40 zł
Jacques Adam odniesie się do kwestii pragnienia, jednego z najważniejszych pojęć w psychoanalizie Lacana,  m.in. na podstawie pytań przygotowanych przez członków FPPL w oparciu o teksty J. Lacana, w tym esej „Funkcja i pole mówienia i mowy w psychoanalizie” z 1953 r. W tekście tym Lacan stwierdza: „ (…) pragnienie człowieka znajduje swój sens w pragnieniu innego, nie tyle dlatego, że inny posiada klucz do obiektu pragnienia, co dlatego, że pierwszym obiektem pragnienia jest być przez innego uznanym.”

Podczas seminarium nt. temat pragnienia, min., będzie mowa o:
– relacji pomiędzy jouissance i pragnieniem,
– relacji domagania z podmiotem w formule popędu,
– Φ na grafie pragnienia,
– różnicy pomiędzy snami dzieci i dorosłych,
– miejscu snu i symptomu na grafie pragnienia,
– związku pomiędzy śmiercią i pragnieniem,
– mowie pełnej,

2. Seminarium kliniczne:
Sobota: 27.10. godz. 12.30 – 14.00
FISE, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5, II p.
Koszt uczestnictwa 40 zł
Warunkiem uczestnictwa jest doświadczenie psychoanalizy. Prosimy o kontakt z Pawłem Piotrowskim pawel.piotrowski@interia.eu Jacques Adam poprowadzi omawianie pracy klinicznej członka FPPL w oparciu o teorię i praktykę psychoanalizy J. Lacana.
3. Seminarium pracy z tekstem J. Lacana
Niedziela: 28.10.2012 godzina 10:30 – 13.30
FISE, ul. Szpitalna 6 lok. 2/5, II p.
Koszt uczestnictwa 40 zł
Jacques Adam poprowadzi czytanie fragmentu tekstu J. Lacana; będzie to 17 i 18 część rozdziału V: Pragnienie należy brać literalnie z eseju pt. „Kierowanie leczeniem oraz zasady jego oddziaływania”. Pobierz tekst w języku polskim
Wykład i  seminaria w tłumaczeniu konsekutywnym na język polski.

Zapraszamy!