(autor nieznany)Forum Polskie Pola Lacanowskiego i MiTo art.café.books zapraszają na drugie wystąpienie Sary Rodowicz-Ślusarczyk, z cyklu „Czym jest psychoanaliza?”. Wykład będzie kontynuacją tematyki ze spotkania 17 lipca, w nawiązaniu do pytań jakie wyłoniły się w dyskusji.

Wstyd, uczucie nieprzyjemne, niepożądane. Wstydliwość z kolei to bardziej cecha, pewna skłonność albo nastawienie, a nie uczucie. Na jakiej zasadzie Lacan, który chciał oderwać działanie psychoanalityka od podążania za jakimikolwiek ideałami, mógł jednak utrzymywać, że wstydliwość jest… jedyną cnotą? Nasycony grą językową tytuł jednego z późnych seminariów Lacana „Les non-dupes errent” zawiera myśl, że „ci, którzy nie dają się zwieść, błądzą”. Ale Lacan powiedział też „les non-pudes errent”, a więc „ci, którzy nie mają wstydu, błądzą”. Zajmiemy się tymi emblematycznymi i zagadkowymi zdaniami, ale centralnym pytaniem wystąpienia będzie pytanie o kliniczne doświadczenie wstydu jak i przekaz, czym w ogóle jest klinika gdy mówimy o psychoanalizie.

W drugim podejściu do tematu omówimy też kwestię relacji wstydu do seksualności i cielesności a także… kastracji!

Villa-of-the-Mysteries-Pompeii

Fresk pochodzący z Willi z Misteriami w Pompejach – Aidos, demon wstydu pojawia się, interweniując w momencie odsłonięcia fallusa

 

 

 

 

 

 

Sara Rodowicz-Ślusarczyk – psychoanalityczka, jedna z założycieli Forum Polskiego Pola Lacanowskiego i członkini Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja. Prowadzi psychoanalizę osób dorosłych, młodzieży i dzieci w ramach prywatnej praktyki w Warszawie.

Wykład odbędzie się w MiTo art.café.books
ul. Ludwika Waryńskiego 28, Warszawa (przy M Politechnika)
25 lipca 2017, godzina 20:30

Wstęp wolny