Kobieta. Psychoanaliza

a feminizm

Kolejny wykład z cyklu “Czym jest psychoanaliza?” odbędzie się w poniedziałek, 15 maja,

o 20.30, jak zwykle w MiTo art.café.books

ul. Waryńskiego 28 (metro Politechnika)

Prelegentka:

Joanna Szymańska

DOROTHEA TANNING „UN TISSU DE SONGES” (WEB OF DREAMS), 1973-93 Olej na płótnie źródło: http://www.alisonjacquesgallery.com/exhibitions/111/works/artworks13251/

 

Oto jak Joanna Szymańska zapowiada swój wykład:

W przeciwieństwie do wszystkich wielkich nurtów filozoficznych, psychoanaliza zadaje pytanie o kobietę – kim jest? czego chce? Zygmunt Freud słuchał kobiet w czasach, kiedy ich głos nie miał wartości podmiotowej ani w społeczeństwie, ani w rodzinie. Ze swojej męskiej pozycji, Freud teoretyzował przynoszoną przez jego pacjentki opowieść o kobiecym ciele, przyjemności, byciu i skardze. Pozostawił ojciec psychoanalizy teorię kobiecej seksualności ujętą w niewątpliwie męskie kategorie, ale też zagadkę, której nie rozwiązał: czego pragnie kobieta? Jacques Lacan, kontynuator Freuda, zadaje pytanie o kobietę z nowej perspektywy miejsca w języku, a jego kontrowersyjne, bo pozbawione przez użytkowników kontekstu stwierdzenia Kobieta jest nie-cała albo Kobieta nie istnieje zapewniły temu francuskiemu psychoanalitykowi szemraną reputację i rozgłos w męskim świecie. Paradoksalnie jednak, psychoanalityczne spojrzenie na kobietę, namysł Freuda, Lacana, a także wielu innych psychoanalityczek i psychoanalityków, stał się wyzwaniem, obiektem krytyki ale i inspiracją dla pewnych nurtów feminizmu.

W odpowiedzi na zainteresowanie publiczności (wyrażane w czasie poprzednich spotkań z psychoanalizą w MiTo) spróbujemy rozejrzeć się w tym, co Lacan mówi o kobiecie i zapytać, jak do pewnych aspektów jego teorii podchodzą współczesne teoretyczki feminizmu. Czy za murem fallogocentryzmu jest życie?