harold-lloyd-in-safety-last

Harold Llyod w filmie „Safety Last” z 1923 r.

Forum Polskie Pola Lacanowskiego i MiTo art.café.books zapraszają na kolejny wykład z cyklu „Czym jest psychoanaliza?”, zatytułowany: „Moment! Czyli o poszukiwaniu straconego czasu”, który wygłosi Sara Rodowicz-Ślusarczyk

Prelegentka zapowiada go następująco:

Czas płynie, i nikt z tym nie dyskutuje. Czyżby? Doświadczenie psychoanalizy pokazuje nam, że istnieje niestrudzony oponent tego zjawiska, i jest nim właśnie nieświadome. Freud prędko wychwycił poza-czasowy charakter nieświadomego, ale ci, którzy doświadczają jego symptomatycznych efektów skarżą się, mówiąc „stoję w miejscu” albo „brakuje mi czasu”. Poczucie nieadekwatności czasowej skutkuje tym, że gdy ma wybić godzina pragnienia dla niektórych jest zawsze „za wcześnie”, a dla innych „za późno”. Postaram się odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje, ujmując czas od jego dramatycznej – czy wręcz dramaturgicznej – strony chybionego spotkania. Być może uda nam się powrócić przy tej okazji do kwestii spojrzenia, w słynnym śnie o nawoływaniu „Ojcze, czyż nie widzisz, że płonę?” Opowiem też, co się dzieje w psychoanalizie z pośpiechem, i jaką rolę odgrywa tu krótka sesja, kluczowa dla lacanowskiej szkoły.

Sara Rodowicz-Ślusarczyk jest psychoanalityczką lacanowską, prowadzi swoją praktykę w Warszawie. Jest jednym z członków-założycieli Forum Polskiego Pola Lacanowskiego a także członkiem Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja.

Wykład odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. o godzinie 20:30 w MiTo art.café.books przy ul. Waryńskiego 28 (metro Politechnika)

Wstęp wolny!