27,28,29 listopada 2012r. – Członkowie Forum Polskiego Pola Lacanowskiego wezmą udział w trzech zdarzeniach, które poprowadzi Marc Strauss – psychoanalityk Internationale des Forums – Ecole de Psychanalyse de Forums du Champ Lacanien. Zaś w dniach 1,2, grudnia 2012r., odbędzie się Journess – Journees: Les symptômes, les affects et l’inconscient

Wtorek, 27 listopada 2012r.

1. W godzinach 13:15 – 15:30, odbędzie się Seminarium nad pytaniami kartelu pracującego nad tematem Histeria i kobiecość, do tekstu rozdziału 17 z Seminarium VIII Przeniesienie J. Lacana.

Środa, 28 listopada 2012r.

2. W godzinach 9:00 – 13:00, odbędzie się Seminarium pracy z tekstem nt. 19 część V rozdziału tekstu Kierowanie leczeniem i zasady jego oddziaływania J. Lacana z tomu Ecrits.
Tekst czytanego fragmentu przetłumaczony na j. polski w PDF: K. leczeniem, r.V. p.19.

Czwartek, 29 listopada 2012.

3. W godzinach 13:15 – 15:45 odbędzie się Seminarium kliniczne w ramach którego M.Strauss poprowadzi omawianie pracy klinicznej, ktorą zaprezentują Jan Tkaczow i Anna Wojakowska-Skiba

Zajęcia teoretyczne, czyli Seminarium pracy z tekstem, jak i Seminarium nad pytaniami do lektury są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, przy współudziale w kosztach tłumaczenia.
Z kolei warunkiem uczestnictwa w Seminarium klinicznym dla osób które, nie są członkami Forum Polskiego Pola Lacanowskiego, jest posiadanie własnego doświadczenia klinicznego oraz współudział w kosztach tłumaczenia.

Sobota i Niedziela, 1 i 2 grudnia 2012r.

4. W tych dniach w Paryżu w Maison de la Chimie 28 rue Saint Dominique, 75007 Paryż odbędą się Journees, na temat Symptomy, afekty i nieświadomość. Organizowane co roku Dni Szkoły IF-EPFCL dają szansę wysłuchania wielu fascynujących wystąpień psychoanalityków z całego świata.

Te trzy terminy: symptomy, afekty, nieświadomość, obejmują obszar, z którym jako psychoanalitycy mamy do czynienia w naszej praktyce. Artykułując je, będziemy podczas tych dni mówić o etyce w sposobie podchodzenia do symptomów, o klinice w sposobie interpretowania i o teorii w sposobie definiowania nieświadomego. W roku 1957 zwracając się do zgromadzenia nie anatylityków Lacan stawia pytanie: «co, państwa zdaniem, jest najbardziej charakterystyczne dla psychoanalizy?», odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi – symptom. Przez całe swoje nauczanie Lacan stawiał symptom w centrum psychoanalizy, aby pokazać, że określa ona siebie poprzez sposób podejscia do niego i jego leczenia. Jednakże analizant rozpoczyna od mówienia nam o swoich afektach. Skarży się na lęki, obawy, niewyjaśnione uczucia. Słuchamy go, lecz w żadnym momencie nie formułujemy interpretacji, która tyczy sensu tego, co wypowiada jako afekt. Tak jak uczył nas Freud, i jak podkreślał to Lacan, interpretacja w leczeniu dotyczy znaczącego. Psychoanaliza rzekomo leczy afekty, w szczególności cierpienie wywołane symptomem, lecz dzieje się to w sposób niebezpośredni, po uprzednim przejściu przez deszyfrację znaczących. Ujęcie afektów jako efektu struktury mowy ma za skutek uleczenie go poprzez to, co go determinuje. Wraz z trwaniem analizy analizant mówi o swoich symptomach w liczbie mnogiej, symptomach, które często stanowią przeszkodę dla więzi społecznych. Afekty i symptomy są dla analizanta zagadkowe i dają pożywkę jego skargom w trakcie analizy. Zupełnie inny jest symptom końca analizy – jest to symptom, który można nazwać, analizant odnajduje współrzędne zagadki, którą stanowił on dla niego. Jednak doświadczenie kliniczne pokazało, że deszyfracja symptomu nie wystarczy, aby dotknąć jego sedna jouissance i afektów, które wytwarza. Stąd definicja nieświadomego, która łączy nieświadome do deszyfracji, ustrukturyzowane jak język, z nieświadomym realnym, rzeczą jouissance języka. Zatem na pytanie: w jaki sposób psychoanaliza leczy symptomy i afekty?, odpowiada: nie bez nieświadomego. Zapraszamy Państwa do podzielenia się z nami refleksją dotyczącą tego, w jaki psychoanaliza traktuje realne symptomów i afektów, mając jednocześnie nadzieję na Państwa liczne przybycie w tych dniach, abyśmy mogli rozpocząć debatę nad tymi pytaniami, artykułując doświadczenia kliniczne i odniesienia kliniczne.

W tym roku Dni będą tłumaczone w całości na język angielski.

Koszt udziału w tej dwudniowej konferencji wynosi 170 euro. Dla studentów koszt udziału to 80 euro.

Jeśli ktoś chce uczestniczyć w powyższych zdarzeniach prosimy o kontakt z mailowy lub telefoniczny z Zarządem, lub z Delegatem.

Zapraszamy!