W dniach 8-9 marca 2014 r. Radu Turcanu odwiedził Warszawę w ramach współpracy psychoanalityków Szkoły EPFCL z Paryża z FPPL. Poprowadził seminaria organizowane przez polskie Forum, a 8 marca wygłosił wykład w Instytucie Francuskim, na którym niemal zabrakło miejsc. Radu Turcanu rozpoczął swój wykład odnosząc się do daty…:

Zaproponuję Państwu dzisiaj wykład, dla którego wybrałem tytuł jednocześnie nawiązujący do kwestii współczesnych, jak i enigmatyczny: Pragnienie, tożsamość i płeć aniołów.

Zacznę od przypomnienia czegoś, czego tutaj jak sądzę nikt nie zapomniał, a mianowicie, że dziś jest 8 marca. Jest to dzień inny niż wszystkie z powodu, który sięga do początków XX wieku. Znany jest pod wieloma nazwami: Międzynarodowy Dzień Kobiet, Dzień Walki Kobiet, Dzień Równouprawnienia Kobiet, etc. W tej części Europy, ale nie tylko, byliśmy przyzwyczajeni do świętowania tego dnia w ramach dawnego ustroju. I Bóg wie, że choć jesteśmy krytyczni wobec poprzedniego ustroju, to jest coś, co w tym święcie zostało rozpoznane: walka kobiet na rzecz równych praw. Jest to coś, co w jeszcze dawniejszych czasach nazywano – nieco dziwacznie – walką klas. Klasa, o której mowa, sam ten znaczący „klasa”, pochodzi od czasownika „klasyfikować”. A klasyfikowania dokonuje się poprzez ukazanie różnic. Klasa obiektów nie może być określona inaczej niż poprzez jej odniesienie do innej klasy obiektów, z którą się ona wyklucza. Tak więc ta walka o równość praw to walka klasy kobiet z klasą mężczyzn. Widziana z tej perspektywy, walka klas staje się synonimem różnicy seksualnej. Stąd dzisiaj, w dniu Święta Kobiet, taki a nie inny tytuł mojego wykładu.

Różnica płciowa, różnica płci, różnica pomiędzy płciami to coś fundamentalnego dla psychoanalizy. Prawie tak samo, jak walka klas była ważna w pewnych nurtach filozoficznych i politycznych. Z tą główną różnicą, że w ideologii komunistycznej ideałem, utopią, było założenie, że można dojście pewnego dnia do kresu walki klas, że nastąpi zaniknięcie klas. I po części to ten właśnie brak realizmu powodował, że system ten w ogóle nie funkcjonował. Walka klas bowiem, taka jaką tu zdefiniowałem, jest nie tylko podstawowa, ale też konieczna. Z punktu widzenia psychoanalizy rozpoznajemy w niej to, co nazywamy realnym, czy też niemożliwym.

Pełen tekst wykładu w tłumaczeniu Anatola Magdziarza na język polski, i spisany przez Annę Wojakowską-Skiba jest dostępny do pobrania po klinknięciu w link: RT_Wyklad_Pragnienie_tozsamosc_i plec aniolow