Dora MaarForum Polskie Pola Lacanowskiego i MiTo art.café.books zapraszają na wykład Anny Wojakowskiej-Skiba z cyklu „Czym jest psychoanaliza?”, zatytułowany „Różne oblicza rozkoszy”. Prelegentka zapowiada go tak:

«O czym mówię, kiedy mówię o rozkoszy? Myślę o francuskim słowie jouissance, którym posługiwał się psychoanalityk J. Lacan. Nie jest ono łatwe do przetłumaczenia na polski, bo poza tym, że obejmuje odczucie orgazmu, stan pobudzenia ciała, a także coś, co zwie się używaniem” – czyli prawem do posiadania czegoś i czerpania z tego korzyści – to oznacza także satysfakcję czerpaną z jakiejś aktywności, która nie wydaje się mieć charakteru seksualnego.

W czasie wykładu spróbuję przybliżyć kilka zaskakujących tez, jakie do wiedzy psychoanalitycznej odnośnie tak szeroko rozumianej rozkoszy wniósł Lacan. Choćby to, że każdy – i mężczyzna i kobieta – rozkoszuje się sam; że to sposób rozkoszowania się definiuje płeć czy wreszcie to, że rozkosz jest obecna w… naszym symptomie, a więc w tym czymś w nas, z powodu czego cierpimy my lub nasi bliscy, niezależnie od tego czy jest to objaw nerwicy, psychozy czy perwersji. Aby to Państwu zilustrować, w czasie wykładu odwołam się szerzej do książki Małe Życie H. Yanagihary, a teraz do takiego jej fragmentu:

  • Nie mogę pozwolić, żebyś to sobie robił – powiedział Willem następnego dnia.

  • Nie mogę tego nie robić – odparł on [Jude] po długiej ciszy. [str. 558, wyd. I.].

A więc chodzi także o taką rozkosz, która jednocześnie daje satysfakcję i niszczy oraz o to, co się z nią dzieje w ramach psychoanalizy.”

Po wykładzie przewidziany jest czas na pytania i dyskusję.

Wstęp wolny!

O prelegentce: Anna Wojakowska-Skiba, z wykształcenia psycholog; praktykuje psychoanalizę lacanowską w Warszawie. Jest członkiem-założycielem Forum Polskiego Pola Lacanowskiego i członkiem Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja.

Wykład odbędzie się w MiTo art.café.books, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika), w poniedziałek 7 sierpnia br. o godzinie 20:30.