CYKL SPOTKAŃ POŚWIĘCONYCH PRACY NAD „Seminarium XI” J. LACANA
Ilustracja: René Magritte „La Clairvoyance”, 1936
PAŹDZIERNIK 2020 – CZERWIEC 2021
Zapraszamy do udziału we wspólnej pracy nad kolejnymi rozdziałami Seminarium XI J. Lacana w ramach cyklu spotkań, które będą się odbywały co drugi poniedziałek poczynając od 12 października. Zajęcia prowadzone przez psychoanalityków i członków FPPL będą miały formę otwartego seminarium, w czasie którego wprowadzimy Państwa w problematykę Seminarium XI Jacquesa Lacana pt. „Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy”.
Opowiemy o nim od siebie, ale liczymy też na Państwa pytania i dyskusję. Po takiej wspólnej pracy, będziemy też dyskutować o tekście wspólnie z nauczycielami ze Szkoły Psychoanalizy EPFCL z Francji. Seminarium XI zaznacza niezwykle ważny moment w historii nauczania Lacana, jako że jego pierwsze zajęcia odbywają się w kontekście wykluczenia Lacana z jedynego wówczas, międzynarodowego stowarzyszenia psychoanalityków IPA, powstałego z inicjatywy i za sprawą nauczania Freuda. Kończy ono też 10-letni okres nieformalnie zatytułowany „powrót do Freuda”, pod którym to hasłem Lacan prowadził swe Seminaria od roku 1953. Były one wtedy adresowane głównie do psychoanalityków i lekarzy a odbywały się w miejscu szczególnym na psychoanalitycznej mapie Paryża, bo w szpitalu psychiatrycznym Św. Anny.
Od momentu wykluczenia Lacana z IPA zmienia się i miejsce jego seminariów (na École Normale Supérieure przy ul. d’Ulm) i ich publiczność (wykłady stają się otwarte dla wszystkich i z każdym rokiem dołącza coraz więcej studentów ww. ENS) i treść. Koniec tego okresu nie oznacza bynajmniej, że Freuda nie ma w ogóle w tym seminarium – jest i to prawie w każdym akapicie! Te okoliczności bowiem dały Lacanowi asumpt do dalszego badania i zapytywania o to, co stanowi podstawy psychoanalizy.
I tak, pojęcia, które Lacan wyszczególnia jako fundujące dla psychoanalizy, i których koncepcje będziemy wspólnie zgłębiać – zarówno we freudowskim, jak i w ściśle lacanowskim ujęciu – to: nieświadome, powtórzenie, przeniesienie i popęd. Zapewniamy Państwu dostęp do tekstu w języku polskim. Jedne zajęcia obejmą średnio pół rozdziału, czyli wykładu seminarium (poza wyjątkami).
Zachęcamy również do równoległego udziału w kursie FPPL „Podstawowe pojęcia w klinice psychoanalitycznej”, podczas którego będziemy omawiali cztery pojęcia: nieświadome, powtórzenie, przeniesienie, i popęd od strony praktycznej na przykładzie przypadków klinicznych omawianych przez Freuda i Lacana.
DATY ZAJĘĆ
- 12 października 2020 – rozdz.10 cz.1 – prowadzenie: Anna Wojakowska-Skiba
- 26 października 2020 – rozdz.10 cz.2 – prowadzenie: Jan Tkaczow
- 9 listopada 2020 – rozdz.11 cz.1 – prowadzenie: Joanna Szymańska
- 23 listopada 2020 – rozdz.11 cz.2 – prowadzenie: Marcin Klaus
- 7 grudnia 2020 – rozdz.12 cz.1 – prowadzenie: Jan Tkaczow
- 21 grudnia 2020 – rozdz.12 cz.2 – prowadzenie: Joanna Szymańska
- 11 stycznia 2021 – rozdz.13 cz.1 – prowadzenie: Joanna Szymańska
- 1 lutego 2021 – rozdz.13 cz.2 – prowadzenie: Marcin Piotrowski
- 15 lutego 2021 – rozdz.14 cz.1
Daty zajęć w semestrze letnim podamy w styczniu 2021.
GODZINA
- 20:00 – 22:00
CENA
- Za cały kurs (2 semestry, 18 zajęć x 2 godziny): 900 zł
- Cena przy jednorazowej wpłacie (2 semestry, 18 zajęć x 2 godziny): 700 zł
- Cena przy jednorazowej wpłacie (1 semestr, 9 zajęć x 2 godziny): 400 zł
- Studenci za cały kurs (2 semestry, 18 zajęć po 2 godziny): 720 zł
- Cena przy jednorazowej wpłacie (2 semestry, 18 zajęć x 2 godziny): 520 zł
- Cena przy jednorazowej wpłacie (1 semestr; 9 zajęć x 2 godziny): 310 zł
- Pojedyncze zajęcia (2 godziny): 50 zł; studenci: 40 zł
- Dla członków FPPL wstęp wolny
Prosimy o dokonywanie przelewów na konto FPPL: 79 1140 2004 0000 3902 7553 8931
Tytuł przelewu: SEMINARIUM XI (+ liczba zajęć)
Potwierdzenia wpłat prosimy wysyłać na adres: marcin.klaus@insightshot.pl
MIEJSCE ZAJĘĆ
Lingua Nova, ul. Wspólna 41, Warszawa- On-line: umożliwiamy udział w zajęciach przez platformę Zoom, link u koordynatora zajęć: marcin.klaus@insightshot.pl
PROWADZĄCY
- Marcin Klaus
- Marcin Piotrowski
- Sara Rodowicz-Ślusarczyk
- Joanna Szymańska
- Jan Tkaczow
- Anna Wojakowska-Skiba
Koordynator kursu: Marcin Klaus
Więcej informacji: marcin.klaus@insightshot.pl
ZAPRASZAMY!
ZAJAWKI ZAJĘĆ
- 12 października 2020 – rozdz.10 cz.1 – prowadzenie: Anna Wojakowska-Skiba
Rozdział 10. Seminarium IX, stanowiący wykład J. Lacana z 15 kwietnia 1964 r., został przez J.-A. Millera zatytułowany „Obecność psychoanalityka”. Po części odnosi się to do tytułu książki Sachy Nachta (z 1963 r.), z którą Lacan polemizuje, ale także do idei Lacana, że już sama obecność analityka jest manifestacją nieświadomego. Lacan wnosi to z zarejestrowanego przez siebie faktu odmowy wobec nieświadomego, do jakiej dochodzi na kongresach… analityków! Omawiane przez cały rozdział czasowe pulsowanie, powodujące otwieranie się i zamykanie nieświadomego, które obejmuje także analityków, to nic innego niż popęd, a więc czwarte podstawowe pojęcie psychoanalizy, które wraz z obiektem a, wokół którego popęd krąży, Lacan zostawia sobie na koniec…
Anna Wojakowska-Skiba
- 26 października 2020 – rozdz.10 cz.2 – prowadzenie: Jan Tkaczow
W drugiej części rozdziału 10 pt. „Obecność analityka” znajdziemy takie kwestie jak przeniesienie mocy z podmiotu na Innego, zamykające się żaluzje za którymi ukryte jest piękno, węzeł Gordyjski, co do którego nie uda się zdecydować czy go przecinać czy rozwiązywać oraz ta najważniejsza: skoro przeniesienie jest oporem, to dlaczego musimy czekać na nie z podjęciem się interpretacji
Jan Tkaczow
- 9 listopada 2020 – rozdz.11 cz.1 – prowadzenie: Joanna Szymańska
W rozdziale 11 seminarium „Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy”, Lacan kontynuuje badanie pojęcia przeniesienia w psychoanalizie. Wiąże je ściśle z innym fundamentalnym pojęciem – nieświadomym, oraz z pytaniem o miejsce prawdy i pewności. Co lub kto stanowi w relacji analitycznej źródło prawdy, skoro podmiot, tak analityka jak i analizującego się, „jest usytuowany w wymiarze pewnego mylenia się”? Lacan próbuje rozsupłać węzeł gordyjski przeniesienia: jako metoda działania analityka, przeniesienie pojawia się w relacji do nieświadomości, porównywanej tutaj do więcierza, którego przepustnicę stanowi najbardziej tajemniczy obiekt psychoanalizy – obiekt a.
Joanna Szymańska
- 23 listopada 2020 – rozdz.11 cz.2 – prowadzenie: Marcin Klaus
- 7 grudnia 2020 – rozdz.12 cz.1 – prowadzenie: Jan Tkaczow
Proces pierwotny, proces wtórny. Mam nadzieję, że wszyscy na zajęcia będą mieli przeczytane teksty:
– S. Freud, Objaśnianie arzeń sennych, rozdział VII
– S. Freud, Notatka o „Cudownej Tabliczce”Seksualność, seksualizacja.
To z kolei przypomina nam o nieustającej debacie jak wychowywać dzieci. Jak zwykle edukatorzy – obszczekują nie to drzewo. Co prawda u Lacana w tym miejscu nic na temat edukatorów nie ma, ale jest docenienie innych głupot.
A co ma z tym wszystkim wspólnego pragnienie? I to analityka???
Czy to możliwe, żeby udało nam się to rozwikłać?
Jan Tkaczow
- 21 grudnia 2020 – rozdz.12 cz.2 – prowadzenie: Joanna Szymańska
Zdanie, od którego zaczniemy czytanie kolejnej, drugiej części rozdziału 12 seminarium „Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy” brzmi „Desidero jest freudowskim cogito”. Pragnienie, a nie myślenie, wyznacza miejsce podmiotu w analizie lacanowskiej. To, czym jest pragnienie w ogóle, a w szczególności jego tajemnicza odmiana, pragnienie psychoanalityka, spróbujemy wyczytać ze znaczących tego niełatwego tekstu. Zapraszamy!
Joanna Szymańska
- 11 stycznia 2021 – rozdz.13 cz.1 – prowadzenie: Joanna Szymańska
Nowy rok czytania „Czterech podstawowych pojęć psychoanalizy” zaczniemy od nowego Grundbegriff, czyli podstawowego pojęcia: popędu. Jak inne fundamentalne pojęcia, popęd dotyka realności i ją penetruje, choć Lacan zaczyna opracowanie tego fundamentu od jego surrealistycznego demontażu. Aby się przygotować, przeczytajmy Freuda „Popędy i ich losy”.
Joanna Szymańska