Colette Soler - Lecture Was Freud Wrong About Women

Ilustracja: Plakat FPPL


Sigmund Freud odkrył istnienie nieświadomego dzięki kobietom, swoim pierwszym pacjentkom. Odkrył je poprzez symptom, zakładając, że w cierpieniach dotykających ich ciała kryje się jakaś podmiotowa prawda – i to dokładnie tam, gdzie wyczerpuje się uniwersalna wiedza medyczna. Dał w ten sposób głos zarazem kobietom (nie uznając ich objawów za kłamstwo) jak i nieświadomemu, które odtąd, wraz z pojęciem symptomu nabrało statusu ukrytej wiadomości, i dającej się odszyfrować wiedzy.

Według Jacquesa Lacana, obowiązkiem psychoanalityka jest wychodzenie na spotkanie podmiotowości swojej epoki. Spotykając się z nią na co dzień w swoim działaniu, zarówno w naszych gabinetach jak i w przestrzeni publicznej, jako Forum chcemy tworzyć miejsce, w którym twórczy akt mówienia może stawiać czoła cierpieniom naszej cywilizacji, kulturze jako źródłu cierpień. Przygotowując dla Was – jak i dla nas samych – kolejne działania, w obliczu niespokojnej rzeczywistości, dzielimy się w tym czasie tekstem szczególnego wykładu. Na dzień dzisiejszy, udostępniamy go w języku angielskim, gdyż właśnie w tym języku został opublikowany.

Otóż kilka lat temu, Forum Polskie Pola Lacanowskiego, współpracując z uczelnią PJATK gościło w Warszawie Colette Soler. Była to kolejna jej wizyta w Polsce, dla nas ważna z bardzo wielu powodów. Colette Soler to jedna z najważniejszych współcześnie psychoanalityczek, która przeszła swoją formację u Jacquesa Lacana, i która jest nie tylko współzałożycielką międzynarodowej federacji Forów IF-EPFCL, ale i nieustająco przewodniczką tej rozwijającej się od ponad 20 lat społeczności. Jej wykład z marca 2017 roku odbył się w ramach projektu Women’s Rights Are Human Rights, i nosił znamienny tytuł „Czy Freud mylił się w kwestii kobiet?”.

Do pobrania: Wykład Colette Soler – Was Freud Wrong About Women?

Dziękujemy Klaudiuszowi Ślusarczykowi oraz Marcie Myszewskiej z PJATK za umożliwienie tej publikacji.

Życzymy przyjemnej lektury.

W imieniu zarządu FPPL

Sara Rodowicz-Ślusarczyk