FPPL 2021 Seminarium XI J. Lacana - Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy


Zapraszamy Państwa do udziału w serii trzech spotkań służących wymianie myśli w gronie międzynarodowym, wspólnie z naszym gościem Radu Turcanu, psychoanalitykiem AME ze Szkoły Psychoanalizy EPFCL-Francja.

W piątek, 18.02.22 o godzinie 20:20, w trybie poprzez Zoom, rozpocznie się drugie spotkanie z naszym gościem, podczas którego zajmiemy się omówieniem rozdziału 19.: „Od interpretacji do przeniesienia” (wykład z 17 czerwca 1964 r.) z Seminarium XI J. Lacana pt. „Cztery podstawowe pojęcia psychoanalizy”.

Formuła tego spotkania będzie podobna jak pierwszego, to znaczy, że Radu Turcanu skomentuje główne wątki z 19 wykładu seminarium XI, a następnie przejdziemy do dyskusji, która zakłada dialog pomiędzy sposobem odczytania rozdziału 19. przez naszego gościa a przemyśleniami i pytaniami członków Forum oraz innych uczestników tych zajęć.

Wybrane wątki i koncepty z wykładu 19 przedstawiają się następująco:

  • znaczący jako rys „jedynościowy” (niem. einziger Zug) pochodzący z pola Innego oraz jako konstytuujący podmiot i determinujący jego relację do sensu i non-sensu,
  • interpretacja analityczna, choć zmierza do wyodrębnienia jądra (niem. Kern), rdzenia non-sensu, sama non-sensem nie jest, lecz rządzi się określonymi prawami,
  • przeniesienie i jego składowe, czyli efekt powtórzenia wraz z wyizolowanym aktualnym elementem miłosnym wobec analityka,
  • funkcja identyfikacji z lustrzanym obrazem w odniesieniu do wyobrażeniowego ja idealnego i symbolicznego ideału ja,
  • obiekt a jako efekt separacji wraz ze swoją funkcją obiektu podtrzymującego popędy życia i śmierci

Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, który jest dostępny zarówno w języku polskim, angielskim jak i oczywiście francuskim.

Spotkanie będzie animować Marcin Piotrowski.

Trzecie i ostatnie spotkania z Radu Turcanu odbędzie się i 10 marca (rozdział 20) i będzie animowane przez Sarę Rodowicz-Ślusarczyk.

UWAGA: spotkania z Radu Turcanu odbywają się w języku angielskim bez tłumaczenia na język polski.

Spotkania są nieodpłatne, wstęp wolny.

Link do Zoom: https://zoom.us/j/99686093673?pwd=WUIzSnRaT1I4V0Y0Ymw3SGQ0UWJmZz09
Topic: Seminar XI Ch. 19 with Radu Turcanu
Time: 20:20 – 22:30 Polish Time, 18.02.2022
Meeting ID: 996 8609 3673
Passcode: 476395

Radu Turcanu, który gościł już kilka razy w Polsce, jest psychoanalitykiem pracującym w Paryżu, członkiem francuskiej Szkoły Psychoanalizy Forów Pola Lacanowskiego (École de Psychanalyse des Forum du Champ Lacanien – EPFCL France). Posiada doktorat z psychoanalizy i nauk medycznych Université de Paris VII oraz doktorat z literatury porównawczej University of Illinois w Stanach Zjednoczonych. Publikował we Francji, Australii, Stanach Zjednoczonych oraz Rumunii. Wykłada na wydziale psychoanalizy oraz na studiach doktoranckich Université de Paris VII. W ramach swojej psychoanalitycznej praktyki klinicznej pracuje z dorosłymi, nastolatkami i dziećmi.

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji: Seminarium XI Lacana

Dołącz do wydarzenia na fb

Plan zajęć FPPL