rm doors


SPOTKANIA LITERACKIE FPPL
Spotkania otwarte

Kolejny cykl spotkań literackich za nami, a więc spotkania odbędą się pod nowym motywem przewodnim. W tym roku zajmiemy się dramatami, a żeby było ciekawiej, dramatami, które interesowały samego Lacana w procesie jego nauczania. Będą to albo klasyki tragedii starożytnej Sofoklesa albo nowoczesna komedia Moliera czy też współczesny teatr absurdu Becketta. Wspólnie będziemy szukać połączenia dramaturgii z psychoanalizą, postaramy się prześledzić kroki stawiane przez Lacana, jak również spróbujemy znaleźć nowe ścieżki. Zajmiemy się podstawowymi pojęciami, jak miłość, pragnienie, jouissance, mądrość, pasja, etyka z trochę innej strony niż odbywa się to podczas innych seminariów prowadzonych w ramach Forum, starając się jednakowoż zachować z nimi spójność i zanurzyć się w materii psychoanalizy bardziej kompleksowo.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

1 spotkanie – 9 października 2022 – Cukry Dorota Kotas

Nasze spotkania zaczniemy od „Cukrów” Doroty Kotas, które niestety nie mogły odbyć się w pierwszym planowanym terminie. Zapraszamy wszystkich chętnych na otwarte spotkanie literackie, podczas którego omawiać będziemy Cukry Doroty Kotas, której idiosynkratyczny styl pozwoli nam zanurzyć się w osobistym świecie autorki, jako że książka ma charakter autobiograficzny i wyjątkowo intymny. „Bohaterka jest dziewczyną i dostała diagnozę: zespół Aspergera. Ale co to właściwie oznacza?”.

UWAGA! zmiana dat

2 spotkanie – 4 grudnia 2022 – Szkoła żon Molier

Jak krucha może być męskość budowana na glinianych nogach próżności. Pasja posiadania, bycia jedynym posiadaczem od początku do końca, pasja metonimiczna jak każda inna. Bohater krąży wokół obiektu, którego nie chce zrozumieć, tym samym starając się być jedynym nosicielem mądrości dla swojej ukochanej mimo woli. Och… jak złudne to nadzieje, że uda mu się utrzymać pragnienie w ryzach i mieć władzę nad rozkoszą młodej wybranki. Świadomie rozpisany przepis na papierze nieświadomego pochodzenia zawsze doprowadzi do tragedii. Czy też komedii, jeżeli akurat w tym czasie mamy komfort bycia widzem… jeszcze.

3 spotkanie – 15 stycznia 2023 – Świętoszek Molier

Tekst omawiany jeszcze w szkole, wiele razy wałkowany i przewijający się w większości dyskusji o komedii czy dramaturgii francuskiej. Ale czy to na pewno dramat nam znany? Jak wiele z niego jest obecne we współczesnych czasach, jak wiele osób daje się omamić manią własnej świątobliwości, a także zanurza się w tym komicznym tańcu hipokryzji? I nie myślmy, że my jesteśmy przed tym chronieni – to tylko utwierdzi nas w złudzeniu, że zasady nie są dla nasi nawet nie zauważymy, kiedy poniesiemy się w pląsającą tłuszczę z nie mniejszą przyjemnością.

DATY SPOTKAŃ

  • 9 X 2022
  • 4 XII 2022
  • 15 I 2023

Spotkania na semestr letni zostaną opublikowane w styczniu.

WSTĘP WOLNY

GODZINA

  • 19.00 – 21.00

MIEJSCE ZAJĘĆ

  • On-line: umożliwiamy udział w zajęciach przez platformę Zoom
  • Dołącz przez ZOOM
    Identyfikator spotkania: 984 1433 7712
    Kod dostępu: 8QB2b1

Koordynator zajęć: Bartosz Niemier
Więcej informacji: bartek@niemier.pl

Dołącz do wydarzenia na fb


Kalendarz spotkań FPPL