mito-obrazek Dlaczego psychoanaliza? Dla kogo psychoanaliza?

Forum Polskie Pola Lacanowskiego i MiTo art.café.books zapraszają serdecznie na kolejny wykład z cyklu „Czym jest psychoanaliza?”, który wygłosi Joanna Szymańska. Jak zapowiada prowadząca:

Wykład jest skierowany do wszystkich, którzy noszą w sobie pytanie i są ciekawi tego Dla kogo jest psychoanaliza? Komu służy i kto powinien jej szukać? Czy psychoanaliza leczy? W jaki sposób? Co daje doświadczenie psychoanalizy?

Według J. Lacana, psychoanaliza jest doświadczeniem, w którym „leczenie pojawia się jako skutek uboczny, naddatek”. Leczenie mową, talking cure, to odkrycie Zygmunta Freuda, który zaobserwował ulgę w cierpieniu, jaką przynosi pacjentom pewien rodzaj mówienia oraz słuchanie oferowane przez analityka. Dzisiaj zatem każdy gabinet psychoterapeutyczny zawdzięcza coś Freudowi, choć sama procedura często nie ma z ideą odkrywcy nieświadomości nic wspólnego. Jacques Lacan ogłosił „powrót do Freuda” i umieścił w centrum metody psychoanalitycznej coś, na co choruje każdy byt mówiący – język.

Joanna Szymańska prowadzi psychoanalizę z osobami dorosłymi i młodzieżą w ramach praktyki prywatnej, w języku polskim lub angielskim, a ponadto terapię indywidualną w Ośrodku Leczenia Nerwic dla młodzieży w Zagórzu. Jest członkiem założycielem FPPL. W roku 2012 przetłumaczyła z języka angielskiego książkę „Dlaczego kobiety piszą więcej listów, niż wysyłają?” znanego brytyjskiego psychoanalityka Dariana Leadera (Wydawnictwo Obok).

Poniedziałek stycznia 2017 r. o godzinie 20:30 w MiTo art.café.books przy ul. Waryńskiego 28 (metro Politechnika)

Wstęp wolny!